A felfázás a nevével ellentétben nem feltétlenül a fázástól, vagy a hidegtől alakul ki, hanem egy jóval bonyolultabb folyamat, fertőzés következménye. A visszatérő panaszok különösen kínzóak lehetnek, amelyek ellen bizonyos életmódbeli változtatásokkal is sokat tehetünk. Összegyűjtöttük a visszatérő felfázás leggyakoribb tüneteit, okait és megnézzük, hogy mi mit tehetünk ellenük!
Mi történik, amikor felfázunk
Az esetek nagyobb hányadában az alsó húgyutak gyulladását és bakteriális fertőzését jelenti. A panaszok általában a húgycsövet, illetve a húgyhólyagot érintik és csak súlyosabb esetben terjednek feljebb a felső húgyutak és a vesemedence irányába.
A felfázás mindkét nemnél kialakulhat, de elsősorban mégis a nőket érinti a testfelépítésük miatt. A nőknek rövidebb a húgycsöve és a végbél, illetve a hüvely környékéről könnyedén átkerülő kórokozóknak sajnos nem nehéz bejutni a húgycsőbe és onnan a húgyhólyag területére.
Felfázás okai – hormonok, kevés ivás és rossz higiénia
A közhiedelemmel ellentétben nem feltétlenül a hideg kőre ülés, vagy a lenge öltözködés okozza. A hideg valóban csökkenti a szervezet ellenállóképességét, de sok egyéb tényező is közrejátszhat a húgyútak és a húgyhólyag gyulladásában, fertőzésében. Ilyenek a következők.
- Kevés folyadékfogyasztás
- A vizelet tartogatása
- Hosszas ülőfürdő
- Hormonális változások esetén – például serdülőkorú lányoknál, várandós nőknél vagy menopauza idején gyakoribbak a felfázásos tünetek.
- Az immunrendszer legyengült állapota is növeli a kockázatát, például a cukorbetegség
- Rossz törlési irány vécézés után – azaz, ha valaki hátulról előre töröl és ezzel a végbél irányából hozza előre a kórokozókat
- Nem megfelelő intim higiénia
- Intenzív szexuális élet, nem eléggé alapos intim higiénia
- Vesekő, húgyúti elzáródás
- Orvosi vizsgálatok után – húgyhólyag-tükrözés, katéter használata
Felfázás tünetei
Ha enyhe fertőzéssel állunk szemben, akkor a gyakori vizelés is lehet az egyetlen tünetünk, ám a kezeletlen felfázás gyorsan súlyosbodhat, forduljunk orvoshoz ha a következőket észleljük!
- A szokásosnál sokkal gyakoribb, sürgető vizelési inger – kis mennyiségű vizelettel
- Csípő, szúró érzés vizelés közben
- Súlyosabb esetben genny, vér a vizeletben – erős szag
- Alhasi-, derék, kismedencei fájdalom
- Rossz közérzet
- Hányinger, hőemelkedés, láz
Felfázás férfiaknál
A férfiaknál ritkább a felfázásos megbetegedés, ám sokszor súlyosabb tünetekkel jelentkezik. Náluk fertőzésre hajlamosít a vizelet visszatartása, vagy idősebb korban a prosztata megnagyobbodása is.
A fertőzés a húgycsövet, a húgyhólyagot, a mellékherét, az ondóhólyagot és a prosztatát is elérheti.
A gyakori vizelési kényszer, csípő érzés vizeléskor, gáttáji nyomó fájdalom és láz jelezheti az akut prosztatagyulladást, amely előfordulhat felfázás esetén. Panaszok megjelenése esetén sürgősen forduljunk orvoshoz!
Mit tehetünk a felfázás ellen, ha már kialakult
Igyunk, igyunk vizet
Amikor megjelennek a tünetek a folyadékfogyasztás a legfontosabb. Igyunk tiszta vizet, vagy gyógyteákat annak érdekében, hogy tisztítsuk a húgyutakat, a hólyagot a hígabb-, gyorsabban áramló vizelettel.
Gyógynövények – teák és egyéb készítmények
A következő gyógynövények gyulladáscsökkentő, antibakteriális vagy vízhajtó hatásukkal segítik a gyógyulást.
- Medveszőlő
- Tőzegáfonya
- Kamilla
- Cickafarkfű
- Diófalevél
- Körömvirág
- Nyírfalevél
- Pitypanggyökér
- Mezei zsurló
- Lestyángyökér
- Aranyvessző
- Csalán
A gyógynövényekből teák készíthetünk, de a gyógyszertárakban megtalálhatunk kombinált készítményeket is, amelyek kifejezetten a felfázás, hólyaghurut tüneteit enyhítik. Konzultáljunk szakorvossal, mert az időben megkezdett kezelés megelőzheti, hogy komolyabb gyógyszereket kelljen beszednünk.
Immunerősítés és probiotikum
Fogyasszunk C-vitaminban gazdag táplálékokat (citrusok, paprika, paradicsom), vagy ha szükséges pár napig szedjünk C-vitamin tartalmú táplálék-kiegészítő készítményt, hogy erősítsük az immunrendszerünket.
A C-vitamin hatással van a vizeletre is, ahogy a probiotikumok is segítenek helyreállítani a vizelet PH-egyensúlyát és megküzdeni a kórokozókkal. Fogyasszunk savanyított ételeket, például kefírt, vagy savanyú káposztát, vagy ha a szakemberrel egyeztettünk pótolhatjuk a jótékony baktériumokat probiotikum kúrával táplálék-kiegészítő készítmények formájában is.